Srbija

Najodlikovanijeg vojnika Gvozdenog puka ubila Titova OZNA!

Sa svojih 15 ratnih odlikovanja, ovaj čovek sa slike je jedan od najodlikovanijih srpskih vojnika u istoriji i najodlikovaniji junak i vitez legendarnog “gvozdenog puka” (Drugog pešadijskog puka “Knjaz Mihajlo” Moravske divizije) kome je lično glavnokomandujući srpske vojske kralj Aleksandar Karađorđević, u prisustvu vojvode Živojina Mišića, sa svojih grudi skinuo i predao Karađorđevu zvezdu sa mačevima.

Blagoje Krušić
Foto: Dokumen.tips

Njegovo ime je Blagoje Krušić iz Dabinovca kod Kuršumlije.

Blagoja su mučki ubili pripadnici komunističke tajne policije OZN-e, na čelu sa austrougarskim kaplarom Josipom Brozom Titom iz Kumrovca, 1944. godine, tako da njegovi zemni ostaci ni dan danas nisu pronađeni.

Blagoje Krušić, jedan je od rekordera po broju osvojenih odlikovanja Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije. Učesnik je svih bitaka srpske vojske u oba Balkanska, i Prvom svetskom ratu.

Blagoje potiče iz Stare Hercegovine, gde se rodio u selu Prigradini, u plemenu Banjanima kod Nikšića 1880. godine. Kada je Kraljevina Srbija, nakon Berlinskog kongresa, dobila prširenje na četiri okruga (niški, pirotski, toplički i vranjski) otvorila se mogućnost da se na području topličkog okruga dosele porodice na ispražnjenu bivšu tursku spahijsku zemlju. Tako se mali Blagoje sa porodicom 1889. godine doseljava u Dabinovac kod Kuršumlije.

Još pre početka Balkanskih ratova, Blagoje se kao dobrovoljac priključuje čuvenom odredu vojvode Voje Tankosića, i tu stiče obuku i ogromno vojno iskustvo četujući po Staroj Srbiji u borbama sa Turcima, Bugarima i albanskim bašibozukom (neregularne vojne kaznene jedinice turske vojske). Šest godina je četovao kod vojvode Tankosića, pre izbijanja Balkanskih ratova.

Od početka Balkanskih ratova, vidimo Blagoja u Drugom pešadijskom “gvozdenom” puku “Knjaz Mihajlo”, koji dolazi sa njegovog regrutnog područja, iz Toplice.

Blagoje je učesnik svih bitaka od Kumanovske, Bitoljske, pa kasnije Bregalničke itd. i u Prvom svetskom ratu, Cerske, Drinske, Kolubarske, povlačenja preko Albanije, Solunskog fronta, Kajmakčalana, probijanja Solunskog fronta…

Када је чуо за један од многих Благојевих подвига на фронту, у марту 1917. годинена положају код Црне Реке, Александар Карађорђевић је решио да лично обиђе Благоја Крушића на првој линији фронта. У присуству војводе Живојина Мишића, краљ је са својих груди скинуо Карађорђеву звезду и дао је Благоју Крушићу, док му је такође присутни француски генерал Гиоме уручио највишу француску војну медаљу “милитарy”. Касније је Благоје такође добио и остала највећа ратна одликовања Краљевине Србије и Краљевине Југославије—између осталих, сребрну и златну медаљу за храброст, руски Георгијевски крст, две медаље Обилића, француски орден Легије части и све четири споменице из ратова 1912-1918, међу којима и “Албанска”. Уз своје многобројне ратне ордене и медаље, Благоје је носио и 5 тешких рана из својих битака.
.
Након ослобођења 1918. године и 12-огодишњег четовања и ратовања, Благоје се враћа у своје село, а касније послом одлази за Крушевац, а затим за Ниш. Између два рата, радио је и жандармеријски наредник и као успешан приватни предузетник и био активан у ратним удружењима.
.
Пошто је лично познавао Дражу Михаиловића са Солунског фронта, по избијању Другог светског рата, Благоје се опет ставља на располагање својој војсци и свом ратном другу Дражи Михаиловићу и активно учествује у помагању Југословенске војске и Равногорском покрету.
.
У јесен 1944. године, у Горњој Топоници код Ниша, Благоја заробљавају Титови партизани и предају Титовој тајној полицији ОЗН-и, чији припадници га стрељају као “непријатеља” нове народне власти и агента Равногорског покрета и Драже Михаиловића. Његове кости до дана данашњег нису пронађене.
.
Нишки окружни суд рехабилитовао га је 13. јула 2007. године и то је била једна од првих рехабилитација у Србији.

Komentarišite

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Nazad