Politika

Licemjerje DPS-a i satelita: Ostrvili se na funkcionere DF-a, a ni da zucnu kada Đeljošaj izjavi da mu je Tirana prvi dom, a Albanija matica!

Za sve Albance matica je Albanija, poručio je na TV Adria predsjednik Opštine Tuzi i Albanske alternative Nik Đeljošaj.

– Za sve Albance matica je Albanija,. Glupo pitati nekog kako se osjeća. Može neko da kaže da mu je matica Kina… To je lični izbor – naveo je Đeljošaj.

Na ovu izjavu gle čuda niko iz tzv. suverenističkog bloka nije reagovao, što nije bio slučaj kada je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević prije mjesec dana u Skupštini Srbije saopštio da je Srbija matica Srba iz Crne Gore.

Kovačevićevu izjavu ekstremistički DPS i sateliti doživjeli su kao svojevrsnu jeres, nakon čega su, uz pomoć medijskih partnera, pokrenuli hajku i harangu na prvog čovjeka Nikšića i njegove kolege iz DF-a koji zahvaljujući izbornoj volji pokrivaju najodgovornije funkcije u brojnim opštinama u Crnoj Gori.

Isti krugovi ni da zucnu kada Đeljošaj izgovori identičnu stvar, što samo potvrđuje o licemjerstvu i nedoslednosti snaga bivšeg kriminalnog režima i medija koji su isti podržavali decenijama.

Međutim, jučerašnja Đeljošajeva izjava nije izuzetak. On je u nekoliko navrata iskazivao privrženost Tirani, u odnosu na Podgoricu, što je za očekivati i pohvalno, jer ipak se radi etnočkom Albancu koji je na vrijeme shvatio da multietnička Crna Gora predstavlja samo mrtvo slovo na papiru. U prethodnom periodu su se i Albanci, zbog „nelojalnosti“ Milu Đukanoviću našli na udaru DPS-a i njegovih glasila.

Tako je Đeljošaj 10. juna 2021. godine na Sjednici generalne skupštine Zajednice albanskih opština u regionu, održanoj u Tirani, izjavio da je prijestonica Albanija bila prvi dom Tuzana i njihova najveća podrška za samostalnost.

– Tirana je naš drugi dom, koji je do prije nego što smo postali samostalna opština, bio naš prvi dom, i najveća podrška kako za samostalnost opštine, tako i njenom razvoju, kroz razmjenu iskustava i međuinstitucionalnu saradnju- kazao je Đeljošaj.

DPS i sateliti nisu riječ izustili ni kada su se Tuzi priključile Uniju albanskih opština u regionu. Tom prilikom su gradonačelnici Tirane, Prištine, Tetova, Valona, Prizrena, Tuzi, Ulcinja, Preševa i Gostivara potpisali Statut Unije albanskih opština kojim je predviđeno da sjedište organizacije bude u Tirani.

Zamislite situaciju da se Berane, Pljevlja, Herceg Novi, Budva, Nikšić i ostali gradovi kojima srpski političari rukovode odluče da stupe u svesrpski savez sa Banjalukom, Beogradom, Novim Sadom, Kruševcom, Trebinjem, Nišom, Kosovskom Mitrovicom, Gračanicom i da sjedište te organizacije bude smješteno u Beogradu. Kako bi na tu informaciju reagovali montenegrinski ekstremisti, raznorazne domobranske organizacije i medijski kerberi?

Najokorelija DPS-ova glasila su ova dva događaja vezana za Opštinu Tuzi, koja se mogu tretirati kao međukoraci koji pribriližavaju doskora najmlađu opštinu velikoalbanskom projektu, prenijeli kao servisnu informaciju, kao što možete vidjeti.

Smetaju im trobojke Kraljevine Crne Gore, dok se prave da ne primjećuju albanske zastave širom Tuzi

Montenegrinskim domobranima su posebno zasmetale izjave predsjednika Opštine Mojkovac Veska Delića i predsjednika Skupštine Opštine Danilovgrad Velimira Đokovića o vraćanju zastava Kraljevine Crne Gore  u njihovim kancelarijama.

Koliko snagama bivšeg režima smetaju autohtone trobojke, toliko se prave nemušti da ne primjećuju kićenje Tuzi zastavama druge države – Albanije.

Zastava Albanije nezakonito postavljena na zgradi Opštine Plav

Iako Albanci ne predstavljaju većinsko stanovništvo u Plavu, na zgradi Opštine Plav vijorila se albanska zastava, što je u suprotnosti za Zakon o izboru upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola. Članom 11 predviđeno je da se u jedinica lokalne samouprave u kojima pripadnici manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice čine većinsko stanovništvo, prema rezultatima posljednjeg popisa, na zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova čiji je osnivač opština, odnosno država, stalno se vije i zastava tog manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice.

Međutim, kako Albanci, prema poslednjem popisu iz 2011. godine čine 9,17 odsto stanovništva, postavlja se pitanje zbog čega se albanska zastava vijorila na zgradi opštine, te zbog čega ustavobranitelji i čuvari zakona iz redova DPS-a i ostalih „suverenističkih“ partija nisu reagovali na evidentno kršenje zakona.  Nije poznato da li su nadležni organi, u međuvremenu reagovali i ispravili ovu nepravilnost, na koju nisu reagovale partije koje inače godinama vrše vlast u toj opštini.

Komentarišite

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Nazad