Kordić smatra da je Inicijativa Otvoreni Balkan dovela do pozitivnih promjena u dijalogu, a rezultati su vidljivi kroz veću privrednu saradnju zbog čega će ekonomski razvoj biti brži, a procedure jednostavnije, što je najbitnije za privrednike i građane.
„Mi smo u procesu pridruživanja EU 10 godina, u tom postupku su formalni uslovi ispunjeni mnogi drugi nisu i vjerujem da konačni ishod oko kojeg postoji konsenzus u Crnoj Gori jeste pridruživanje EU no ono na šta nas EU upućuje jeste regionalna saradnja. Evropska unija kroz berlinski proces koji je u nekim dijelovima sličan Otvorenom Balkanu upravo insistira na realizaciji tijesnih veza unutar našeg regiona koji će na kraju olakšati naše sveukupno funkcionisanje u EU“, kazala je ona.
Ona ističe da je Otvoreni Balkan jedno veliko zajedničko tržište koje će poboljšati ekonomski razvoj regije, ekonomsko i političko umrežavanje regije i izgradnja stabilnih odnosa. Podrazumijeva i povećanje kvaliteta proizvoda, osoblja i usluga i pripremu domaćih tržišta za ulazak u EU.
„Možda bi neko volio, možda bih ja voljela da mi je komšija Danska, Francuska, Luksemburg, ali mi smo tu gdje smo. To nije mogu najgori komšiluk, ima mnogo prednosti i mnogo značajnog prostora kojeg možemo kapitalizovati u ekonomskom smislu. Mi smo okruženi tržištima koja su potentna i s druge strane s kojima već imamo nasljeđene strukturalne konekcije“, ističe ona.
Nerazumno je, dodaje, prenebregavati ono što vam se nudi kao prednost zbog nekakvog ideološkog stanovišta.
„Niko pa ni mi nije u situaciji da bira gdje se fizički nalazi a u procesu pridruživanja EU nije nikakva preporuka, ideja ili parola nećemo da sarađujemo sa našim prvim komšijama. Naše prve komšije su naša velika prednost, naš narod i kaže da nam je bliži komšija nego rođak i to je zaista istina i Otvoreni Balkan je jedan logičan, civilizacijski i ekonomski utemeljen iskorak koji od nas i Evropa očekuje“, zaključila je Kordić.