Tehnologija

Brnabić u Novom Sadu pustila u rad Naučno tehnološki park

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić je u Novom Sadu i zvanično pustila u rad Naučno-tehnološki park (NTP), istakavši da će najveći grad Vojvodine imati jedan od najboljih naučno-tehnoloških parkova ne samo u Srbiji, već i u čitavoj jugoistočnoj Evropi.

Foto; Al Jazeera Balkans

Brnabić je zajedno sa gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem i predsednikom Pokrajinske vlade Igorom Mirovićem uručila dvadeset ugovora velikim kompanijama, startapima i institutima koji će biti smešteni u NTP Novi Sad, a kako je poručila, cilj čitave investicije jeste povezivanje nauke i privrede, kao i dalji razvoj kompanija i talenata u oblasti tehnološkog razvoja.

Brnabić je podsetila da je pre samo godinu dana otvorena prva faza NTP-a u Novom Sadu i da su dosad u tom objektu bili centri za razvoj Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, te da od danas čitav NTP dobija svoju punu namenu.

“Ovde postoji najbolji sistem, ovde imate fakultet, velike kompanije sa razvojnim centrima i imate startap inovacione kompanije koje će sarađivati sa njima i učiti od njih. To je jedinstven sistem koji je svojevrsna fabrika znanja i inovacija”, rekla je Brnabić istakavši da će u NTP u Novom Sadu raditi oko hiljadu najboljih inženjera u Srbiji.

Brnabić je navela da već od sutra očekuje konkretne rezultate za prosperitet domaće ekonomije u celosti, a koji će proizilaziti upravo iz novosadskog NTP-a.

Brnabić je navela da je 2016. godine, kada je Aleksandar Vučić bio premijer, oformljen ministarski Savet za informacione tehnologije i invenciono predužetništvo, te da je ona vodila taj savet koji je postavio pred sebe ambiciozne ciljeve u čije ostvarenje je malo ko verovao, a prema tim ciljevima je trebalo otvoriti novih 15.000 radnih mesta u IT sektoru i da neto izvoz tog sektora na kraju 2022. godine bude jednu i po milijardu evra.

Dodala je da je 2016. godine neto izvoz IT sektora bio 400 miliona evra, te da je Srbija mnoge stvari iz tih ciljeva i ispunila.

“Broj zaposlenih u IT industriji je prešao 40.000, a na kraju ove godine neto izvoz IT industrije će biti preko 1,2 milijarde evra, a ukupni izvoz će biti 1,8 milijardi evra. Dakle, do kraja 2022. godine ćemo sigurno prebaciti tu cifru od jedne i po milijarde evra neto izvoza IT industrije”, rekal je Brnabić, podsećajući da je tako ispunjen cilj od bezmalo četiri puta većeg ostvarenog neto izvoza IT industrije u odnosu na 2016. godinu.

Brnabić je navela da će cilj za 2025. godinu biti da ukupan izvoz IT sektora bude preko četiri milijarde evra, a da neto izvoz te industrije bude veći od dve i po milijarde evra.

Brnabić je podsetila i da će u okviru NTP-a u Novom Sadu funkcionisati i Institu za veštačku inteligenciju, a koji je osnovan u tekućoj kalendarskoj godini, te da je upravo taj institut uspeo da okupi veliko broj domaćih istaživača i naučnika koji su ranije napustili Srbiju.

Izgradnju NTP u Novom Sadu potpomogla je Evropska investiciona banka sa oko 200 miliona evra, a kompanije, instituti i startapi koji su danas dobili ugovore, već od sutra počinju sa radom u toj novoj zgradi.

Brnabić je obišla u kampusu u Novom Sadu gradilište nove zgrade Instituta “BioSens” i tom prilikom ocenila da radovi na izgradnji tog velelepnog objekta napreduju u okviru unapred zacrtanih rokova.

Brnabić je prilikom obilaska objekta, zajedno sa menadžmentom Instituta “BioSens”, izvođačima radova, predstavnicima Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada, predočeno da bi građevinski radovi na toj zgradi mogli biti gotovi i pre roka, odnosno da bi već doček 2023. godine zaposleni na Institutu mogli proslaviti u novim prostorijama.

Nakon obilaska, Brnabićki je predstavljena prezentacija sa preciznim rokovima, kao i planom izgradnje novog objekta koji će biti dom Instituta “BioSens”.

Radovi na ovom gradilištu traju od maja. Tu će nići zgrada koja će biti jedinstvena u zemlji, jer će zahvaljujući apsorberima i seizmičkim izolatorima omogućiti korišćenje osetljive opreme neophodne za razvoj nano elektronike, odnosno deo zgrade biće otporan na vibracije.

Naime, nova zgrada Instituta “BioSens” će u svom središtu imati jezgro koje praktično pliva na specijalnim gumenim nosačima i tako sprečava prenošenje spoljnih vibracija.

Kompletna zgrada Instituta “BioSens” finansira se preko projekta “Antares”, vrednog 28 miliona evra, a sami građevinski radovi na ovoj zgradi koštaju više od sedam miliona evra i finansiraju se iz kredita Evropske investicione banke (EIB).

Po završetku izgradnje objekta, ovaj višestruko nagrađivani naučno-razvojni institut više neće biti podstanar u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, a zaposleni će dobiti daleko kvalitetnije uslove za rad i dalji napredak.

“BioSens” je istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema, koji je osnovan 2015. godine i pionir je digitalne transformacije poljoprivrede u Srbiji.

Istražujući naučne i tehnološke granice inovativne primene IT-a u poljoprivredi, Institut teži da srpskom, ali i svetskom poljoprivrednom sektoru pruži vrhunska digitalna rešenja kako bi se uz manje investicija ostvarili veći prinosi.

Komentarišite
Pretplati se na Dnevne Novosti Newsletter!
Obavestite me >
guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Nazad